0 Ks zboží za
0 Kč
Hlavní stránka

Polemika o BPA (bisphenol A)

Dostupnost:
Do 3 dnů
Materiál:
není specifikován
Naše cena s 21% DPH:
cena podle sestavy
ks

Polemika o BPA (bisphenol A)
V únoru 2007 veřejná zájmová skupina "Environment California Research & Policy Center" vydala zprávu nazvanou Toxické kojenecké láhve: Vědecká studie našla uvolňující se chemikálie z plastových kojeneckých lahví. Tato zpráva popsala škodlivé účinky bisfenolu A (bisphenol A, BPA) - vývojový, reprodukční a nervový toxin, narušující hormonální systém, který se nachází v polykarbonátu, materiálu donedávna používaném pro výrobu většiny kojeneckých láhví.

Brzy po vydání této zprávy, byla v Los Angeles podána miliardová žaloba proti pěti největším výrobcům kojeneckých láhví, kvůli obsahu BPA. Žaloba tvrdila, že během ohřevu se z polykarbonátových kojeneckých láhví mohou uvolňovat a kontaminovat tekutinu potenciálně škodlivé množství BPA.

Zákonodárci v Kalifornii také diskutovali o škodlivosti BPA a následující rok ve městě San Francisco vyhlásily zákaz používání produktů obsahujících BPA.

Chemické společnosti a výrobci kojeneckých láhví tvrdili, že vystavení lidského organismu malým dávkám BPA není škodlivé. Přesto se však postupně objevovalo stále více vědeckých důkazů o opaku. V srpnu 2007, panel vládních expertů konstatoval, že existují dostatečné důkazy o tom, že bisfenol A způsobuje nervové poruchy a poruchy chování u dětí, které přišly do styku s touto chemikálií před nebo po narození.

Mnoho spotřebitelů si není vědomo tohoto rizika a stále kupují polykarbonátové kojenecké láhve, přičemž nikdy neslyšeli o BPA a jeho potenciálně negativních dopadech na jejich rodiny.

Dobrou zprávou však je, že 1. března 2011 vstoupila v členských státech Evropské unie v platnost směrnice o zákazu používání bisfenolu A (BPA) v plastových kojeneckých lahvích a již nebude dále možné vyrábět polykarbonátové kojenecké láhve obsahující BPA. Od 1. června 2011 se bude zákaz vztahovat i na dovoz a prodej kojeneckých láhví obsahujících tento materiál.

Na odkazech v této sekci najdete podrobnější informace o polemikách týkajících se BPA.

Bisfenol A v tisku

Los Angeles Times, Září 2007: Plast: Nemusí být takový fantastický pro děti..

"Novorozenci a plod ve vývoji jsou velmi zranitelné, když jsou vystaveny toxinům. Kilogram za kilogram, děti dýchají více vzduchu, konzumují více potravy a pijí více vody než dospělí. Děti také mají tendenci dávat do úst předměty (ať už jedlé či ne), co se transformuje do příjmu mnohem větších dávek toxinů než u dospělých."

"[BPA] bylo původně chápáno jako slabá napodobenina ženského hormonu estrogenu. Avšak pozdější studie ukázaly, že i velmi malé dávky mají silný estrogenní účinek na buňky. Ve více než 150 studiích o účincích malých dávek bisfenolu A na zvířatech, byla tato chemická látka spojena s rakovinou prostaty a prsu, časný nástup puberty a poruchy reprodukčních orgánů."


Environment California Research & Policy Center, 2007: Toxické kojenecké láhve: Vědecká studie našla uvolňující se chemikálie z plastových kojeneckých lahví..

"Výskyt bisfenolu A v jakémkoliv množství v kojeneckých lahvích je důvodem k znepokojení a neexistuje žádná 'bezpečná úroveň'." (str. 19).

"V polykarbonátových kojeneckých lahvích se uvolňuje bisfenol A" (str.19)

"Bisfenol A je vývojový, nervový a reprodukční toxin. " (str. 4).

"Vystavení dítěte [toxickým chemikáliím] začíná již při početí, jelikož chemikálie, včetně bisfenolu A, procházejí placentou v těle těhotné ženy a potenciálně ovlivňují embryo nebo plod již během tohoto období" (str. 8).

"Vědci spojují již velmi malé dávky bisfenolu A mimo jiné také s rakovinou, sníženou imunitou, časným začátkem puberty, obezitou, cukrovkou a hyperaktivitou." (str. 4).

"Děti ve vývoji jsou zvláště citlivé na toxické chemikálie v jejich okolí." (str. 8).

"Mnoho lidí si nesprávně myslí, že vládní organizace by zakázaly vstup chemikálií na trh, pokud nejsou bezpečné. Pravda je však taková, že regulační proces selhal a nefunguje tak, jak veřejnost věří, že funguje." (str. 22).

"Pouze velmi malé procento [z 80,000 chemikálií evidovaných pro komerční použití ve Spojených Státech] bylo testováno na zdravotní nezávadnost pro lidské zdraví." (str. 22).

"Spotřebitelé mají právo vědět, zda produkty, které denně používají, obsahují chemikálie, o nichž je známo, že jsou pro ně a jejich rodiny škodlivé (popřípadě mají takový potenciál)." (str. 24).

"Celosvětová produkce bisfenolu A přesahuje 3 miliardy kilogramů ročně."

Výrobce:
ecobebe

Zašlete svůj dotaz na produkt

Vaše jméno (*): Váš mail (*): Telefon:
Předmět mailu (*):
Vaše zpráva (*):
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné. Pokud si přejete abychom Vám zavolali zpět, nezapomeňte vyplnit i své telefonní číslo. Nezadávejte prosím do textu žádné odkazy na jiné WWW stránky. Děkujeme.
© 1998-2024 ecobebe - s láskou k dětem i přírodě
Tel.: +420-777 141 764 | e-mail: ecobebe@ecobebe.cz
Webdesign | Studio Adler
home | mapa webu | doporučte nás | kontakty