0 Ks zboží za
0 Kč
Hlavní stránka

Víte co je BPA (Bisfenol A)?

Dostupnost:
Do 3 dnů
Materiál:
není specifikován
Naše cena s 21% DPH:
cena podle sestavy
ks

Bisfenol A (BPA) je chemická látka objevena na konci 19. století. Vzniká kondenzací fenolu a acetonu. Jeho roční světová produkce se pohybuje kolem tří milionů tun a rok od roku roste.

V současnosti se BPA využívá zejména při přípravě polykarbonátových plastů, které nacházejí své uplatnění při výrobě nádob na tekutiny, kojeneckých lahví, kempinkových příborů, dóz na potraviny, k ošetření vnitřního povrchu konzerv a pod.

 Během posledních deseti let byly vypracovány stovky studií, které poukazují na vážná zdravotní rizika způsobených expozicí lidského organismu i nízkým dávkám bisfenolu A. K těmto patří rakovina prsu, varlat a prostaty, nebo nárůst vzniku cukrovky a řadu dalších onemocnění. Důkazy o škodlivosti BPA stále přibývají. Laboratorní testy potvrdily, že bisfenol A se dostává do potravin, které jsou v kontaktu s polykarbonáty a lze jej dokázat v krvi lidí, kteří takové potraviny konzumují. Největší obavy vzbuzují účinky této látky na novorozence a malé děti, protože jejich citlivé organismy nemají schopnost tuto látku z těla odstranit tak rychle jako dospělí jedinci. BPA je považován za vývojový, reprodukční a nervový toxin, který má schopnost narušovat funkci hormonálního a imunitního systému.
 

Jako první na světě zakázala výrobu a prodej kojeneckých lahví a dalšího dětského nádobí s obsahem bisfenolu A Kanada a nedávno ho dokonce přidala na oficiální seznam toxických látek. Evropská komise omezila zákaz používání polykarbonátového plastu zatím jen na kojenecké lahve.
 

Ftaláty jsou chemické látky, které se používají ke změkčení plastů a umělých hmot v široké škále výrobků: oblečení, stavební materiály z PVC, medicínské výrobky, kosmetika, hračky, produkty pro péči o děti, či obaly na potraviny.
 

Obecně panuje přesvědčení, že ftaláty jsou nebezpečné pro lidské zdraví, poškozují reprodukční systém, ohrožují funkce ledvin a jater, zvyšují riziko alergií, astmatu a rakoviny. Teprve nedávno se ukázalo, že některé ftaláty narušují činnost hormonálního systému.
 

V domácnosti se s PVC a ftaláty můžeme setkat téměř všude. Potravinové fólie, do kterých balíme potraviny, PVC obaly potravin, které si koupíme, plastové ubrusy, koupelnové závěsy, rohože, plastová okna, venkovní žaluzie, podlahové krytiny, misky a dózy na potraviny, hračky, kancelářské obaly, rukavice, platební karty a čipové karty, obaly od šampónů, kabely, vodovodní trubky, pláštěnky, atd. Nejnebezpečnější pro zdraví jsou výrobky, které se dostávají do styku s teplem, jsou často ohýbané nebo jsou v nich balené potraviny, zejména ty s vyšším obsahem tuků (maso, mléčné výrobky), nebo jsou v kontaktu s ústy - např. hračky, různé levné hrnky z Číny a pod.
 

Nitrosaminy a nitrózní látky jsou chemické sloučeniny, které se používají při výrobě pesticidů a výrobků z pryže jako např. latexových dudlíků. Při cucání dudlíků se mohou malá množství této látky uvolňovat. Nitrosaminy se mimo jiné nacházejí v spálené slanině či uzením mase. Nitrosaminy jsou považovány za karcinogenní látky.

Výrobce:
ecobebe

Zašlete svůj dotaz na produkt

Vaše jméno (*): Váš mail (*): Telefon:
Předmět mailu (*):
Vaše zpráva (*):
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné. Pokud si přejete abychom Vám zavolali zpět, nezapomeňte vyplnit i své telefonní číslo. Nezadávejte prosím do textu žádné odkazy na jiné WWW stránky. Děkujeme.
© 1998-2024 ecobebe - s láskou k dětem i přírodě
Tel.: +420-777 141 764 | e-mail: ecobebe@ecobebe.cz
Webdesign | Studio Adler
home | mapa webu | doporučte nás | kontakty